Preses relīze

Dabas aizsardzības pārvalde uzsākusi dabas aizsardzības plānu izstrādi 15 īpaši aizsargājamajām dabas teritorijām (ĪADT) Latvijā, un aicina uz dabas aizsardzības plānu izstrādes uzsākšanas sapulcēm dabas parkam "Abavas senleja" un dabas liegumiem „Druviņu tīrelis”, „Pluču tīrelis”, „Nagļu un Ansiņu purvs” un „Maņģenes meži”.

Dabas aizsardzības plāna izstrādi uzsākot, katrā ĪADT tiek organizēta informatīvā sanāksme, kurā iepazīstina ar dabas aizsardzības plāna izstrādes mērķiem, izstrādes procesu un plānotajām aktivitātēm. Pasākuma nolūks ir apzināt valsts institūciju, pašvaldības un zemes lietotāju iespējamās kopīgās intereses aizsargājamās dabas teritorijas apsaimniekošanā un plāna izstrādes uzraudzības grupas izveidošana. Uzraudzības grupas sastāvā tiek iekļauti pārstāvji no  ieinteresētajām pusēm, tai skaitā zemes īpašnieki un pašvaldība, tādejādi nodrošinot dažādu viedokļu un interešu uzklausīšanu.

Sanāksmju norises vietas un laiki Kurzemē

Īpaši aizsargājamai dabas teritorijai – dabas parkam „Abavas senleja”. Dabas parks atrodas Ventspils (Zlēku, Ugāles un Usmas pag.), Kuldīgas (Rumbas un Rendas pag.), Talsu (Ģibuļu un Abavas pag.) un Kandavas (Kandava un Matkules pag.) novadā.

Trešdien,1. aprīlī, plkst.13.00 Kandavas novada pašvaldībā (Dārza ielā 6, Kandava, Kandavas nov.)

Īpaši aizsargājamai dabas teritorijai – dabas parkam „Abavas senleja” un dabas liegumam „Maņģenes meži”. Teritorija atrodas Kuldīgas novada Rumbas pagastā.
Ceturtdien, 2. aprīlī plkst.10.00 Kuldīgas novada Rendas pagasta pārvaldē („Vīgneri”, Renda, Rendas pag., Kuldīgas nov.)

Īpaši aizsargājamai dabas teritorijai – dabas parkam „Abavas senleja”, dabas liegumam „Druviņu tīrelis” (teritorija atrodas Ventspils novada Usmas pag.), dabas liegumam „Pluču tīrelis” (Ventspils novada Usmas un Ugāles pag.) un dabas liegumam „Nagļu un Ansiņu purvs” (Ventspils novada Zlēku pag.).

Ceturtdien, 2. aprīlī plkst.14.00 Ventspils novada Zlēkas pagasta pārvaldē („Pūcītes”, Zlēku ciems, Zlēku pag., Ventspils nov.)

Dabas aizsardzības plāns nosaka nepieciešamos dabas aizsardzības pasākumus un pieļaujamo saimniecisko darbību konkrētajai teritorijai. ĪADT dabas aizsardzības plānus izstrādā noteiktam laika posmam (parasti 7-15 gadi), un šī dokumenta uzdevums ir saskaņot dabas aizsardzības, dabas resursu izmantošanas, reģiona attīstības un citas intereses, tā, lai tiktu saglabātas teritorijas dabas vērtības. Dabas aizsardzības plānu izstrādes procesu uzrauga Dabas aizsardzības pārvalde, savukārt to apstiprina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija. Dabas aizsardzības plāni ir rekomendējoši teritorijas plānojumiem un teritorijas apsaimniekotājiem.

Pašlaik Dabas aizsardzības pārvalde uzsākusi dabas aizsardzības plānu izstrādi 2 dabas parkiem "Abavas senleja" un "Bernāti", dabas liegumiem - "Druviņu tīrelis", "Pluču tīrelis", "Nagļu un Asiņu purvs", "Manģenes meži", "Ziemupe", "Zvārde", "Jaunanna", "Ukru gārša", „Ances purvi un meži”, „Pilskalnes Siguldiņa” un trīs aizsargājamo ainavu apvidiem "Veclaicene", „Augšzeme” un „Vecpiebalga”.

Aprīļa beigās sanāksmes plānotas Saldus un Brocēnu novados dabas liegumam „Zvārde”, Auces un Tērvetes novados dabas liegumam „Ukru gārša”, Nīcas novadā dabas liegumam „Bernāti” un Pāvilostas novadā dabas liegumam „Ziemupe”. Citviet šādas sanāksmes jau notikušas.

Līdztekus dabas aizsardzības plānu izstrādei, Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Telpiskās plānošanas departamentu uzsākusi koncepcijas un vadlīniju izstrādi, lai vienkāršotu dabas aizsardzības plānu integrāciju vietējos teritorijas plānojumos. Šobrīd Latvijā nav vienotas telpiskās plānošanas sistēmas dabas aizsardzības un attīstības plānošanas jomās. ĪADT dabas aizsardzības plāni un individuālie aizsardzības un izmantošanas noteikumi top atrauti no vietējās pašvaldības teritorijas plānojuma, kurā iekļauti pašvaldības teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumi. Sešās teritorijās tiks uzsāktas saruna par dabas aizsardzības prasību un plāna sadaļu iekļaušanu telpiskās plānošanas dokumentos.

Jāpiebilst, ka visas iepriekšminētās aktivitātes tiek īstenotas Dabas aizsardzības pārvaldes īstenotā projekta "Latvijas īpaši aizsargājamo dabas teritoriju integrācija teritorijas plānojumā" ietvaros. Projekts tiek finansēts Norvēģijas finanšu instrumenta 2009. -  2014. gada perioda programmas „Kapacitātes stiprināšana un institucionālā sadarbība starp Latvijas un Norvēģijas valsts institūcijām, vietējām un reģionālām iestādēm” ietvaros.

Projekts tiek īstenots, izmantojot EUR 581 735,00 piešķīrumu no Norvēģijas finanšu instrumenta. Norvēģijas līdzfinansētās programmas mērķis ir stiprināt institucionālo un cilvēkresursu kapacitāti valsts, reģionālā un vietējā līmeņa iestādēs, kas atbildīgas par reģionālo attīstību, sadarbojoties un daloties pieredzē ar līdzīgām iestādēm Norvēģijā.

Papildus informācija par izstrādes procesā esošiem dabas aizsardzības plāniem kā arī informācija par projekta "Latvijas īpaši aizsargājamo dabas teritoriju integrācija teritorijas plānojumā" aktivitātēm lasāma šeit:

http://integralplan.daba.gov.lv/

Informācija par ĪADT plānu izstrādes sanāksmju grafiku lasāma šeit: http://www.daba.gov.lv/public/lat/iadt/dabas_aizsardzibas_plani/kalendars/

Papildus informācija:
Signe Millere
Projekta koordinatore
Mob. tel.: 25625563
E-pasts: signe.millere@daba.gov.lv

Informāciju sagatavoja:
Inese Pabērza
Dabas aizsardzības pārvaldes
Sabiedrisko attiecību un vides izglītības nodaļas vadītāja
Mob. tel.: 26418755
E-pasts:inese.paberza@daba.gov.lv

attēls