Kopš 2013. gada pasaulē 3. marts tiek atzīmēts kā Starptautiskā savvaļas sugu diena par godu Vašingtonas konvencijas par tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām jeb CITES parakstīšanai. Dabas aizsardzības pārvalde, kā CITES uzraudzības iestāde Latvijā, marta mēnesī īpašu uzmanību veltīs sabiedrības izglītošanai par CITES, organizējot dažādos informatīvus un izglītojošos pasākumus.
2016.gada 3.martā, pl. 18.30 Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā Torņkalnā norisināsies atvērtā lekcija "No suvenīriem līdz bruņotiem konfliktiem jeb īsumā par apdraudēto savvaļas sugu nelegālo tirdzniecību". Tās apmeklētāji tiks iepazīstināti ar CITES pamatprincipiem, CITES ieviešanas vēsturi un aktuālākajām problēmām Latvijā. Pasākuma laikā īpaša uzmanība tiks vērsta, lai veicinātu apmeklētāju izpratni par nelegālās savvaļas sugu tirdzniecības saistību ar globālajiem organizētās noziedzības tīkliem, sociālekonomiskajiem apstākļiem, kā arī miera un drošības apsvērumiem apdraudēto sugu izcelsmes valstīs un globālā mērogā.
Ieeja bez maksas.
2016.gada 3.martā CITES dienai veltīts pasākums notiks Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas telpās Rēzeknē.
2016.gada 15.martā, pl.11:00 Latvijas Dabas muzejā notiks mediju un ekspertu pasākums par apdraudēto savvaļas sugu nelegālo tirdzniecību sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienesta muitas pārvaldi.
Visa mēneša garumā Dabas aizsardzības pārvalde organizēs Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldes darbinieku apmācības Rīgā, Ventspilī un Daugavpilī. To laikā dalībniekiem tiks sniegta informācija un zināšanas par izstrādājumiem no CITES sugām un to atpazīšanu, savvaļas dzīvnieku pareizu pārvietošanu, CITES likumdošanu Eiropas Savienībā un Latvijā (CITES dokumentu veidiem, marķēšanu, biežāk lietotajiem terminiem u.c.), kā arī par iekšzemes CITES kontroli un tipiskajām sugām, riskiem, problēmām, kontrabandu ar CITES sugām un darbībām ar konfiscētajiem dzīvniekiem un augiem.
Tāpat martā Dabas aizsardzības pārvaldes dabas izglītības centros iespēja pieteikties tematiskām nodarbībām un tiks piedāvāti informatīvi – izglītojoši pasākumi.
CITES tēmai veltītas aktivitātes plānotas arī Rīgas Zooloģiskajā dārzā.
Papildus informācija:
CITES ir starptautiska vienošanās starp dalībvalstīm, kuras mērķis ir nodrošināt, ka starptautiskā tirdzniecība ar savvaļas augu un dzīvnieku sugām neapdraud to pastāvēšanu dabā. Tā ar īpašu atļauju sistēmas palīdzību regulē un seko līdzi tirdzniecībai ar vairāk nekā 35 000 savvaļas augu un dzīvnieku, kā arī no tiem gatavotiem izstrādājumiem. Tikai pateicoties CITES daudzu dzīvnieku sugu, piemēram, ziloņu vai degunradžu, populācijas mūsdienās nav izmirušas. Tāpat, ņemot vērā nelegālās savvaļas sugu tirdzniecības saistību ar starptautiskajiem organizētās noziedzības tīkliem un bruņotajiem grupējumiem, efektīvai CITES ieviešanai ir nozīmīga loma sociālekonomisko un drošības problēmu risināšanai ne tikai apdraudēto sugu izcelsmes valstīs, bet globālā mērogā. Sabiedrības izglītošanai par nelegālo savvaļas sugu tirdzniecību ir būtiska loma CITES mērķu sasniegšanai, samazinot pieprasījumu pēc apdraudēto sugu īpatņiem.
CITES konvencijas tekstu 1973.gada 3.martā Vašingtonā (ASV) apstiprināja 80 pasaules valstu pārstāvji, bet pati konvencija stājās spēkā 1975.gada 1.jūlijā. Šobrīd CITES konvencijas nosacījumus ar nacionālās likumdošanas palīdzību ievieš jau 181 konvencijas dalībvalstis. Joprojām CITES ir viens no plašākajiem un dalībvalstu skaita ziņā lielākajiem starptautiskajiem līgumiem dabas aizsardzības jomā.
Informāciju sagatavoja:
Dabas aizsardzības pārvaldes
Sabiedrisko attiecību un vides izglītības nodaļas
Vadītāja
Inese Pabērza
Mob. tel.: 26418755
Papildus informācija:
Ilona Vilne
Dabas aizsardzības pārvaldes
Dabas aizsardzības departamenta
CITES nodaļas vadītāja
Mob. tel.: 28379974
