Februārī ar dažādiem pasākumiem visā Latvijā Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar Latvijas Dabas muzeju, Rīgas Zooloģisko dārzu un citiem partneriem atzīmēs Pasaules mitrāju dienu.
Pasaules Mitrāju dienas tradīcija ir iedibināta jau kopš 1997. gada 2.februāra, atzīmējot Ramsāres konvencijas parakstīšanas gadskārtu, aktualizējot jautājumus par mitrāju aizsardzību un pievēršot sabiedrības uzmanību kādam no aspektiem, kas veido mitrāju īpašo nozīmību Pasaules ekosistēmu vidū.
VIDZEME
2016.gada 6.feburārī, pl. 9:30 Dabas aizsardzības pārvalde un LIFE+ projekts “Mitrāji” aicina doties izzinošā pārgājienā Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā, dabas liegumā “Ziemeļu purvi”. Tā sākums būs Ramatas pagasta kultūras centrā, kur būs iespēja uzzināt par veiktās Ziemeļu purvu izpētes rezultātiem, plānotajiem to apsaimniekošanas pasākumiem un gruntsūdens līmeņa modelēšanu u.c. Savukārt pēc stāstījuma būs iespēja doties dabā aptuveni 5km garā pārgājienā. Lai plānotu pasākuma norisi, dalībniekus aicinām pieteikties iepriekš, līdz 4.februārim zvanot 28322436 vai rakstot laura.vindedze@daba.gov.lv. Dalība – bez maksas. 2016.gada 7.feburārī, pl.12:00 Dabas liegumā "Sedas purvs" notiks Pasaules mitrāju dienai veltīts niedru skulptūru festivāls. Aicinātas piedalīties 2-5 dalībnieku komandas, lai no purva niedrēm veidotu skulptūras.
Pl.12:00 – 13:00 Ierašanās, komandu reģistrācija pie putnu vērošanas torņa dabas liegumā "Sedas purvs".
Pl.13:00 – 16:00 Sveiciens dalībniekiem, instruktāža, vietas ierādīšana, skulptūru veidošana
Pl.16:00 – 16:30 Vērtēšana, apbalvošana
Visas dienas garumā būs iespēja slēpot, vizināties ar ragaviņām pa aizsalušajiem Sedas purva dīķiem, sildīties pie ugunskuriem un siltas tējas. Pieteikšanās līdz 05.02.2016., zvanot 26361362, ruta.zepa@daba.gov.lv vai 26222682, janis.perle@daba.gov.lv. Dalība- bez maksas.2016.gada 27.feburārī pasākums “Mitrāji un to nozīme dabā” norisināsies dabas izglītības centrā “Vecupītes” Kocēnu novadā *. Ieeja- bez maksas. Visa mēneša garumā izzinošas nodarbības par mitrājiem piedāvās dabas izglītības centrs “Ziemeļvidzeme” Salacgrīvā *.
LATGALE
2016.gada 3.februārī, pl.10:00 norisināsies Lubāna mitrāja talka, kuras laikā notiks dabīgo salu atbrīvošana no krūmiem Orenīšu dīķos. Pasākumā aicināti piedalīties vietējie iedzīvotāji, nevalstiskās organizācijas u.c. interesenti. Talkas laikā būs iespēja arī uzzināt par Lubāna mitrā dabas daudzveidību un nozīmīgumu putnu migrācijā.* Dalība – bez maksas. 2016.gada 4.februārī pl.11:00 Madonas novada Ļaudonas pagasta bibliotēkā notiks Mitrāju dienai veltīts informatīvs pasākums, kurā tiks stāstīts par to nozīmi dabas daudzveidības nodrošināšanā, Lubānas mitrāju, kā arī tiks atklāta Dabas aizsardzības pārvaldes veidotā foto izstāde “Zili zaļā galerija”. Ieeja – bez maksas. 2016.gada 16.feburārī, pl.10:00 Mitrāju dienai veltīts pasākums norisināsies Madonas Valsts ģimnāzijā. Tā ietvaros Madonas novada 6.klašu komandas piedalīsies dažādās izzinošās, radošās aktivitātēs, lai sacenstos par zinošākās godu.
PIERĪGA
2016.gada 13.feburārī pasākums “Mitrāji- dzīvības sākums” norisināsies dabas izglītības centrā “Meža māja” Ķemeros.* Ieeja bez maksas.
KURZEME
2016.gada 12.februārī Dabas izglītības centrs “Slītere” ar izglītojošu pasākumu par mitrājiem Latvijā viesosies Mazirbes speciālajā skolā.
RĪGA
Latvijas Dabas muzejs
2016.gada 12.februārī, pl.10:00 Latvijas Dabas muzeja telpās norisināsies ekspertu seminārs par mitrāju nozīmi mūsdienās un aktualitātēm mitrāju apsaimniekošanā. Dalībnieku skaits – ierobežots. Pieteikties līdz 10.02.2016., rakstot info@daba.gov.lv* 2016.gada 13.februārī Latvijas Dabas muzejā notiks radošā darbnīca ģimenēm, kuras tematika būs veltīta mitrājiem.*
Rīgas Zooloģiskais dārzs
2016.gada 5.februārī tiks atklāts ikgadējais Tropu mēnesis, kura aktivitātes šogad būs veltītas mitrāju tēmai.* Jāpiebilst, ka visa mēneša laikā Dabas aizsardzības pārvaldes dabas izglītības centros un Latvijas Dabas muzejā tiks organizēts plakātu – kolāžu konkurss bērniem un ģimenēm “Kas ir mitrāji?”. Plānotas arī citas aktivitātes.

*Pasākuma laiks un programma tiks precizēti un izziņoti atsevišķi.
Papildus informācija
Mitrāji saskaņā ar konvencijas 1.pantu ir palienes, zāļu un kūdras purvi vai ūdeņu platības - dabiskas vai mākslīgas, pastāvīgas vai pārplūstošas, kurās ir stāvošs vai tekošs ūdens, saldūdens, iesāļš vai sāļš ūdens, t.sk. jūras akvatorijas, kuru dziļums bēguma laikā nepārsniedz 6 metrus.
Ramsāres, jeb Mitrāju konvencija, ir parakstīta 1971. gadā Irānas pilsētā Ramsārē. Tas ir vienīgais starptautiskais vides aizsardzības līgums, kas veltīts kādai noteiktai ekosistēmai. Latvijā ir sešas īpaši aizsargājamas dabas teritorijas un to kompleksi, kas novērtēti kā starptautiski nozīmīgas mitrāju teritorijas, jeb Ramsāres vietas: Kaņiera ezers. Engures ezers, Teiču un Pelečāres purvi, Ziemeļu purvi, Lubāna mitrāju komplekss un Papes mitrāju komplekss.
Nozīmīgākās mitrāju platības Latvijā veido – vairāk nekā 12 400 upes un 2256 ezeri[1], kas ir lielāki par vienu hektāru, kopā ar mākslīgajām ūdenskrātuvēm aizņemot ap 3,7 % no Latvijas teritorijas. Nosacīti neskarti purvi aizņem 4,9 %, bet kūdras atradnes (tās veido purvi un daži slapjo mežu veidi uz kūdras augsnēm) aizņem 10,4% no Latvijas teritorijas. Mazākās platībās Latvijā satopami citi mitrāju veidi – piekrastes pļavas, palieņu pļavas un citi dabiski un cilvēka veidoti mitrāji.
Informāciju sagatavoja:
Dabas aizsardzības pārvaldes
Sabiedrisko attiecību un vides izglītības nodaļas vadītāja
Inese pabērza
Mob. tel.: 26418755