Preses relīze

Botāniskā dārza lielākajam tulpjukokam (Liriodendron tulipifera) šogad aprit 35 gadi. Koka sēklas uz Salaspili atsūtīja 1980. gadā no Dūmakaino kalnu dabas rezervāta ASV. Vairākus gadus tas bija vienīgais ziedošais savas sugas eksemplārs Latvijā, kas kļuva par sava veida Nacionālā botāniskā dārza simbolu.

Šogad koks zied jau desmito reizi, pirmie ziedpumpuri uzplauka tieši uz Jāņiem. Ja turpināsies samērā vēss laiks, koks ziedēs vairākas nedēļas, jo ziedi atveras pakāpeniski, un ziedpumpuru ir daudz.

Tulpjukoka ziedi ir 5-6 cm diametrā, pēc formas atgādina tulpes vai ūdensrozes, tiem ir bāli zaļganas ziedlapas ar oranžu plankumu pie pamata. Neskatoties uz samērā lieliem izmēriem, krāsas dēļ ziedi ir grūti pamanāmi uz gaiši zaļo lirveida lapu fona.

Savvaļā Amerikas tulpjukoki sastopami Ziemeļamerikas austrumu piekrastē. Dzimtenē, Apalaču kalnos, tie ir vieni no lielākajiem kokiem, sasniedz līdz pat 60 m augstumu un 3 m diametru. Šie koki ātri aug, stumbri nereti sāk zaroties tikai 25-30 m augstumā, to koksne ir viegli apstrādājama, bet samērā izturīga, tāpēc tas ir nozīmīgs lietaskoks. Amerikas pirmiedzīvotāji tradicionāli no tulpjukoku stumbriem greba kanoe laivas, tāpēc pirmie ieceļotāji tos nosauca par Kanoe kokiem. Tulpjukoks ir vairāku Amerikas pavalstu simbols. Šī koka ziedi ir bagāti ar nektāru, tos labprāt apmeklē bites.

Nacionālā Botāniskā dārza ziedošo tulpjukoku viegli atrast, ejot pa galveno ceļu no centrālajiem vārtiem un sekojot norādei pa labi.

Netālu no tulpjukoka, otrpus liepu cirptajam dzīvžogam, starp ziedošiem filadelfu krūmiem un īrisu dobēm turpina ziedēt cits amerikānis - Virdžīnijas sniegpāsrsliņu koks (Chionanthus virginicus). Šīs kociņš šogad zied jau kopš 15. jūnija, tā gaisīgi balti ziedi ar smalki izgrieztām ziedlapiņām un vieglo vēso aromātu atgādina pirmo sniegu. Pateicoties vēsajam laikam, tā ziedēšana vēl turpinās. Dārza centra partera dobēs zied peoniju kolekcija – 63 pienziedu peoniju šķirnes. Jaunatklātajā NBD oranžērijā kupli zaļo eksotiskie augi, bet daži no tiem – oleandri, jukas un citi, uz vasaras sezonu jau pārcēlušies zem atklātām debesīm.

attēlsattēlsattēls

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ludmila Višņevska
va „Nacionālais botāniskais dārzs"
Izglītības un informācijas nodaļa
67944610
Ludmila.vishnevska@nbd.gov.lv