Preses relīze

Valsts ieņēmuma dienesta (VID) pakalpojumus izmantojot elektroniski vairāk nekā klātienē, sasniegts paradumu maiņas „lūzuma punkts” – iedzīvotāji izvēlas e-vidi kā ērtāko saziņas veidu ar valsti, liecina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) aptauja „Sabiedriskās domas izvērtējums par e-pakalpojumu pielietojumu”.

„VID elektroniskās deklarēšanas sistēma jeb EDS kļūst arvien populārāka iedzīvotāju vidū.  Visspilgtāk to apliecina Gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas apjomi – šī gada septiņos mēnešos vien iedzīvotāji ir iesnieguši 490  tūkstošus gada ienākumu deklarācijas un puse no tām – tieši izmantojot EDS. Pagājušajā gadā tā bija tikai trešā daļa. Šobrīd kopumā EDS iesniegto dokumentu skaits sasniedzis jau 3 259 863 dokumentus. Tas noteikti ir saistīts ar to, ka mēs turpinām pilnveidot un vienkāršot savu sistēmu, piedāvājot arvien jaunas iespējas gan fiziskām, gan juridiskām personām, kā arī to ir sekmējusi mūsu kopīgā iniciatīva „Valsts ir internetā”,” skaidro Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Ināra Pētersone. 

E-pakalpojumi apsteidz klātienes pakalpojumus
Valsts ieņēmuma dienesta e-pakalpojumus ir izmantojis teju katrs trešais iedzīvotājs, kas ir par 5% vairāk nekā apmeklētāju klātienē, savukārt ar izglītību saistīto e-iespēju lietošanā vērojama 4% starpība. Tāpat par nepilnu procentpunktu pārsvars vērojams Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes un Valsts zemes dienesta e-pakalpojumu izmantošanā, atklāj aptaujātie.

Ar e-pakalpojumiem ir apmierinātāki nekā ar klātienes
Aicinot iedzīvotājus izmantoto pakalpojumu kvalitāti novērtēt 10 punktu skalā, respondenti augstāku novērtējumu ir piešķīruši ar izglītību saistītiem e-pakalpojumiem (9,02 punkti, bet klātienes vērtējums – 8,62), Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) (9,01 pret 8,86), pašvaldību (8,94 pret 8,05). Lai noskaidrotu, vai valsts un pašvaldību e-pakalpojumu lietotāji tos ieteiktu arī saviem draugiem un paziņām, tika izmantota Net Promoter Score (NPS) metode. Vērtējumam tika izmantota skala no 0 līdz 10, kur 0 nozīmē, ka „noteikti neieteiktu”, bet 10 – „noteikti ieteiktu”. Tā atklāja, ka valsts un pašvaldību e-pakalpojumu NPS ir 8,4, kas uzskatāms par ļoti pozitīvu rādītāju.  

Populārāko e-pakalpojumu sniedzēju iestādes saglabā pozīcijas
Salīdzinot ar 2014. gada pavasara aptaujas datiem, trīs populārākās e-pakalpojumu sniedzēju iestādes ir saglabājušas pozīcijas, vienlaikus demonstrējot e-pakalpojumu izmantošanas pieaugumu – par 7% kāpums bijis VID (no 21% uz 27,7%) un CSDD (no 10,2% uz 16,9%), savukārt pašvaldību e-pakalpojumiem no 10,2% uz 10,5%. Aicinot nosaukt, kādus jaunus valsts un pašvaldību e-pakalpojumus aptaujātie vēlētos lietot, visbiežāk tika minēta iespēja elektroniski saņemt veselības aprūpes pakalpojumus (reģistrācija pie ārsta u.c.) (25%), balsot vēlēšanās (12,5%), kā arī 9,4% nosaukuši vajadzību saņemt Dzimtsarakstu nodaļu e-pakalpojumus (bērna dzimšanas reģistrācija, laulību vai šķiršanos reģistrācija u.c.).

Valsts ir internetā!
Portāla www.latvija.lv „ē!” sadaļā ir pieejams katalogs ar vairāk nekā 260 valsts un pašvaldības iestāžu e-pakalpojumiem. Vienkāršākai saziņai ar valsti, kampaņas „Valsts ir internetā” īstenotāji aicina paturēt prātā divus principus:

pirms apmeklē iestādi klātienē, pārbaudi, vai pakalpojums ir pieejams elektroniski, šaubu vai neskaidrību gadījumā nebaidies jautāt padomu iestādei.

Publiskajās bibliotēkās ir nodrošināts bezmaksas internets, un datori ir sagatavoti e-paraksta lietošanai, kā arī nepieciešamības gadījumā var lūgt padomu darbiniekiem.

VARAM sadarbībā ar SIA „Aptauju Centrs” divas reizes gadā veic aptauju „Sabiedriskās domas izvērtējums par e-pakalpojumu pielietojumu”. Jaunākā aptauja ir veikta 2015. gada vasarā, tiešajās intervijās visā Latvijā piedaloties 1000 respondentiem vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Ar VARAM veiktās aptaujas rezultātiem iespējams iepazīties infografikā http://ej.uz/ucv7. Ar visu pētījumu un datiem VARAM tīmekļa vietnes sadaļā E-pārvalde, apakšsadaļā Pētījumi (http://ej.uz/ePetijums).

 

Papildu informācijai:
Elīna Kalniņa
Kampaņas „Valsts ir internetā” koordinatore
22018527
e-pasts: elina.kalnina@ka.lv, einfo@ka.lv