Interreg
Foto: © interregeurope.eu/brese
Foto: © interregeurope.eu/brese
BRESE

2022. gada 30. un 31. martā projekta “Eiropas robežu reģioni sociālajai uzņēmējdarbībai (BRESE)” (turpmāk – Projekts) partneriem un ieinteresētajām personām, pēc divu gadu pārtraukuma Covid-19 pandēmijas ierobežojumu dēļ, beidzot bija iespēja tikties klātienē Bratislavā, Slovākijā, lai piedalītos Projekta piektajā starpreģionu sanāksmē, ko organizēja Projekta partneris Slovākijas Biznesa aģentūra.

Sanāksmi atklāja Slovākijas Biznesa aģentūras projektu vadītāja Jarmila Dubrovajova (Jarmila Dubrovayová), kura sveica sanāksmes dalībniekus ar iespēju tikties klātienē, uzsverot klātienes sanāksmju nozīmību un to pievienoto vērtību.

Sanāksmē klātesošos sveica arī Slovākijas Darba, sociālo lietu un ģimenes ministrijas Eiropas Savienības fondu ģenerāldirektors Boriss Sloboda (Boris Sloboda), dalībniekus iepazīstinot ar informāciju par sociālo uzņēmumu situāciju Slovākijā, kā arī ar ministrijas plānoto atbalstu jaunajā programmēšanas periodā. B. Sloboda informēja, ka ministrija turpinās atbalstīt Slovākijas sociālos uzņēmumus, izmantojot Eiropas Savienības struktūrfondus. Pēc Sociālās ekonomikas institūta un tā astoņiem reģionālo centru sniegtajiem rezultātiem visā Slovākijā ir plānots nodrošināt konsultatīvas aktivitātes, piemēram, lai palīdzētu izveidot jaunu sociālo uzņēmumu vai attīstīt esošo. Tāpat plānots nodrošināt finansēšanas iespējas, kā arī likumdošanas jautājumu risināšanu. Investīciju darbības nodrošinās Slovākijas Investīciju holdings, kas ir Slovākijas finanšu instrumenta pārvaldnieks. Finansiālais ieguldījums tiks izmaksāts reģistrētiem sociālajiem uzņēmumiem dotāciju un izvēlētu finanšu instrumentu kombinācijas veidā. Ministrija piedalās arī starptautiskos projektos, piemēram, projektā EASY, kas paredz pieredzes apmaiņu sociālo inovāciju veicināšanas jomā.

Sanāksmi turpināja Sociālās ekonomikas institūta galvenais eksperts Peters Meszārošs (Peter Mészároš), kurš ir arī viens no Slovākijas Sociālās ekonomikas un sociālo uzņēmumu likuma sagatavotājiem. Sociālās ekonomikas institūts ir Slovākijas Darba, sociālo lietu un ģimenes ministrijas nacionālais projekts, kas saskaņā ar likumu pārstāv platformu sociālās ekonomikas īstenošanai valstī.

Fonda PONTIS pārstāve Janka Žiškova (Janka Žišková) sanāksmes dalībniekus iepazīstināja ar sociālajām inovācijām jaunajā plānošanas periodā no 2021. līdz 2027. gadam. Salīdzinājumā ar citām Eiropas Savienības valstīm, Slovākijā sociālās inovācijas plašākai sabiedrībai joprojām ir nezināms temats un atbalsts sociālo inovāciju ekosistēmai ir vājš un nesistemātisks. Kā norādīja J. Žiškova, piemēram, Somijā sociālās inovācijas ir daļa no ikdienas.

Noslēgumā prezentāciju sniedza Banskas Bistricas reģiona pašpārvaldes pārstāvis Milans Vaņo (Milan Vaňo), kurš iepazīstināja ar reģiona sociālo uzņēmumu situāciju, vienlaikus uzsverot, ka Banskas Bistricas reģions ir visattīstītākais reģions saistībā ar atbalstu sociālās uzņēmējdarbības jomā. Reģions ir iekļāvis sociālos uzņēmumus valsts iepirkumos, kā arī tur ir izveidota “Darba aģentūra”, kas palīdz cilvēkiem no sociālā riska grupām atrast darbu.

Pasākuma otrajā dienā dalībniekiem bija iespēja klātienē apmeklēt reģiona labās prakses piemērus sociālās uzņēmējdarbības jomā. Vispirms tika apmeklēts Eiropas bezpeļņas uzņēmums “AfB”, kas specializējas IT aparatūras izņemšanā, datu dzēšanā, aparatūras atjaunošanā un atkārtotā pārdošanā. Tādējādi uzņēmums īsteno ne tikai “zaļo”, bet arī sociālo mērķi, jo nodarbina cilvēkus ar veselības traucējumiem. Uzņēmums “AfB” apkalpo dažādas Eiropas korporācijas, apdrošināšanas uzņēmumus, bankas un valsts iestādes. Turpinājumā dalībnieki devās uz sociālo uzņēmumu “Bivio”, kas nodarbina cilvēkus ar garīgās attīstības traucējumiem un integrē viņus darba tirgū un sabiedrībā. Tas piedāvā pakalpojumus trīs jomās: viesnīca, restorāns un veļas mazgātava. Savukārt dienas nobeigumā tika apmeklēts fonds “Cvernovka” – kultūras centrs, kas atrodas bijušās vidusskolas ēkā. Klašu telpās šobrīd ir ierīkotas mākslinieciskas darbnīcas, ateljē, tiek rīkoti dažādi sociālie projekti un darbsemināri. Centrs atrodas Bratislavā un ir fonda un reģionālās pašvaldības kopuzņēmums.

Interreg

Projekta oficiālā mājaslapa: https://www.interregeurope.eu/brese/.

Projekta sociālo tīklu konti: https://www.facebook.com/BRESEproject un https://twitter.com/BresEproject.