Preses relīze

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) 2018. g. 29.-30. maijā organizēs darba sanāksmi Rīgā.

Darba sanāksmes mērķis ir kopīgi apspriest koncepciju un iespējamos risinājumus zaļās infrastruktūras plānošanai jūrā un ar to saistītās metodes un pieejamos datus. Sanāksmes dalībnieki iepazīties ar dažādu valstu pieredzi, kā arī ar aktuālajiem sadarbības projektiem par ekoloģiski vērtīgo teritoriju apzināšanu Baltijas jūras un citos reģionos.

Darba sanāksmē piedalīsies HELCOM sekretariāta, VASAB sekretariāta, Zviedrijas, Itālijas, Somijas (t.sk. Satakuntas reģiona), Vācijas, Igaunijas un Latvijas pārstāvji. Latviju sanāksmē pārstāvēs Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, Latvijas Hidroekoloģijas institūta un Zinātniskā institūta “BIOR” pārstāvji.

Pan Baltic SCOPE projekta mērķis ir panākt saskaņotu jūras telpisko plānošanu (JTP) Baltijas jūras reģionā un veicināt pārrobežu sadarbību.

Projekta ietvaros VARAM īstenos vairākās aktivitātēs, t.sk. vadīs zaļās infrastruktūras koncepta izstrādi, kā arī jūras un sauszemes sasaistes izpēti Rīgas jūras līcī.

Projekts “EASME/EMFF/2016/1.2.1.6 - Jūras telpiskā plānošana (Pan BalticSCOPE)” daļēji tiek finansēts no ES Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda.

Projekta partneri:

Zviedrijas Jūras un iekšējo ūdeņu pārvaldes aģentūra (vadošais partneris);

Federālā jūrniecības un hidrogrāfijas aģentūra (Vācija);

Dānijas Jūrlietu Administrācija;

Latvijas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM);

Jūrlietu birojs Ščecinā (Polija);

Igaunijas Finanšu ministrija;

Ālandu salu reģionālā padome;

Satakuntas reģionālā padome;

VASAB sekretariāts;

HELCOM sekretariāts;

Somijas Vides institūts;

pētniecības institūts Nordregio.

Projekts Pan Baltic SCOPE turpinās projekta Baltic SCOPE ieskatos darbus un rekomendācijās[1] minētos uzdevumus ar mērķi definēt zaļās infrastruktūras koncepciju JTP vajadzībām un panākt vienotu pieeju zivīm nozīmīgo vietu noteikšanā un atspoguļošanā JTP.

Saskaņā ar Eiropas Komisijas pieņemto direktīvu par jūras plānošanu, katrai dalībvalstij ir pienākums izstrādāt savai jūras teritorijai plānojumu, izmantojot ekosistēmu pieeju un ietverot starpvalstu konsultācijas. Reģionālais Baltijas jūras telpiskās plānošanas rīcības plāns, ko kopīgi izstrādājuši HELCOM un VASAB eksperti, paredz, ka Baltijas jūras valstīm katrai savs jūras plānojums jāizstrādā līdz 2021. gadam. Latvija pašlaik gatavo jūras plānojuma gala redakciju. Izstrāde ir komplekss process, jo plānojumā jāņem vērā gan vides faktori un prasības, gan daudzās ekonomiskās, sociālās un militārās aktivitātes jūrā. Tāpēc visos ES jūru baseinos valstis testē dažādas plānošanas, datu analīzes un ieinteresēto pušu iesaistes metodes, pārņem pieredzi no valstīm, kam ir vēsturiski ilgāka pieredze jūras plānošanā, piemērām, Vācijai.

Plašāka informācija par Pan Baltic Scope projektu:

http://www.panbalticscope.eu/

attēls

 

 

Projekta Pan Baltic SCOPE partneru pirmā tikšanās Zviedrijā, Stokholmā 28.02.2018.

Kontaktinformācija: Telpiskās plānošanas departaments Projekta koordinatore Margarita Vološina (margarita.volosina@varam.gov.lv; tālr. +371 66 167 712)

[1] Baltic SCOPE RECOMMENDATIONS ON MARITIME SPATIAL PLANNING ACROSS BORDERS, 2017 un citi ziņojumi: http://www.balticscope.eu/events/final-reports/

 

attēls