Vides aizsardzība

Šī gada 2. februārī notika Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) organizēts tiešsaistes seminārs, lai pašvaldības, uzņēmējus un citus interesentus informētu par grozījumiem, ko Eiropas Komisija rosina veikt ES direktīvā 91/271/EEC par komunālo notekūdeņu attīrīšanu.

Grozījumu priekšlikumā noteiktie uzdevumi, mērķi un pienākumi skar ne vien ūdenssaimniecības nozari un vides aizsardzības institūcijas, bet daudz plašāku institūciju un nozaru loku. Papildus paaugstinātām prasībām notekūdeņu attīrīšanai un testēšanai, grozījumu priekšlikums paredz arī ražotāju atbildības sistēmas izveidi uzņēmumiem, kas laiž tirgū farmācijas un kosmētikas produktus, mērķus un rīcības plānus lietus notekūdeņu apsaimniekošanas uzlabošanai (pilsētās ar iedzīvotāju skaitu virs 10 000), prasības SARS-CoV-2 un citu patogēnu regulārai novērošanai notekūdeņos, prasību nodrošināt sanitārijas pieejamību noteiktām iedzīvotāju grupām, nosacījumus ražošanas notekūdeņu novadīšanai.

EK sagatavotais grozījumu priekšlikums pieejams šeit:

https://environment.ec.europa.eu/publications/proposal-revised-urban-wastewater-treatment-directive_en).

Semināra laikā Vides aizsardzības departamenta Ūdens resursu nodaļas vadītāja Iveta Teibe prezentēja grozījumu projektu un atbildēja uz dalībnieku jautājumiem. Ar prezentācijām par ražotāju atbildības sistēmu uzstājās AS Latvijas Zaļais punkts direktors Kaspars Zakulis un SIA "Zaļā josta" finanšu direktors Mārtiņš Krūmiņš. Informāciju par līdz šim Latvijā īstenoto SARS-CoV-2 uzraudzību notekūdeņos sniedza Dr. Sandis Dejus no Rīgas Tehniskās universitātes, savukārt pārskatu par to, kādas praktiskas pārmaiņas notekūdeņu apsaimniekošanas nozarei nozīmēs rosinātie direktīvas grozījumi sniedza vides eksperts Valdis Līkosts.

Pasākuma prezentācijas pieejamas šeit:

Pasākuma ierakstu varat noskatīties: šeit.