Preses relīze

2019.gada 8. – 10.aprīlī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretāra vietnieks informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) jautājumos Edmunds Beļskis piedalījās Pasaules informācijas sabiedrības samita (WSIS) forumā Ženēvā, Šveicē.

Ženēvā notika augsta līmeņa sanāksmes – ministru apaļā galda diskusija un augsta līmeņa diskusija par IKT aplikācijām un pakalpojumiem/ klimata izmaiņām. Vizītes laikā E.Beļskis tikās arī ar Pasaules ekonomikas foruma vadošajām amatpersonām sadarbībai ar valdībām, Polijas Elektronisko sakaru biroja prezidentu, kā arī ar augsta līmeņa Starptautiskās telesakaru savienības (ITU), Šveices, Lietuvas u.c. valstu amatpersonām.

Augsta līmeņa diskusijā E.Beļskis akcentēja Latvijas paveikto zaļas digitālas sabiedrības izveidē, norādot uz digitālo risinājumu un ilgtspējīgas vides aizsardzības sinerģiju kā nepieciešamību mūsdienu pasaulē.  Viņš norādīja: “Datos balstītā Ceturtā industriālā revolūcija dod īpašu iespēju kompaktām, elastīgām valstīm ar labi attīstītu kapacitāti IKT jomā kā Latvija. Latvija veido digitālu sabiedrību ar brīvu pieeju valsts pārvaldes atvērtajiem datiem un digitālajiem pakalpojumiem, iekļaujot arī dažādas valodu grupas un personas ar invaliditāti. Latvijas mērķis ir padarīt digitāli pieejamus visus sabiedriskos pakalpojumus”. Kā piemērus E.Beļskis minēja digitālās identitātes izmantošanu efektīvākai digitālo pakalpojumu nodrošināšanai valsts un pārrobežu līmenī. Jau šobrīd Latvijā aktīvi izmanto vairāk nekā 600 dažādus elektroniskos pakalpojumus.

E.Beļskis raksturoja Latvijas ieguldījumu īpaši vides aizsardzībai paredzētu digitālo tehnoloģiju izstrādē un piemērošanā: “Attiecībā uz IKT integrāciju un efektīvu izmantošanu vides aizsardzībā, Latvija ar aktīvu iedzīvotāju iesaisti izstrādā ilgtermiņā izmantojamus (“future-proof”) tehnoloģiskos risinājumus”. Kā piemērus viņš minēja zaļā iepirkuma principu integrēšanu valsts iepirkuma procedūrās; dronu izmantošanu mežu novērošanā; mākslīgajā intelektā (MI) balstītu risinājumu izmantošanu mežaudžu attīstības analīzē; ar MI palīdzību īstenotu satelīta attēlu analīzi piesārņojuma noteikšanai jūrā, mežos un pilsētās; MI tehnoloģijās balstītu mašīntulkošanas risinājumu mežsaimniekiem, kas ietver šai nozarei raksturīgus terminus un datus; atkritumu pārvadājumu izsekošanas risinājumu, kas paredz atkritumu kravu reģistrāciju, ievērojami samazinot nelegālu atkritumu pārvadājumu, kā arī neatbilstošas atkritumu uzglabāšanas iespējamību.

Ministru apaļā galda diskusijā klātesošie dalījās pieredzē ar IKT risinājumu piemērošanu ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanā. Arī šajā diskusijā pozitīvi izcēlās un tika atzinīgi novērtētas Latvijas īstenotās iniciatīvas vides aizsardzību stiprinošu tehnoloģisko risinājumu piemērošanā.

Ar Latvijas Pastāvīgās pārstāvniecības ANO Ženēvā atbalstu tika organizēta E.Beļska vizīte Pasaules ekonomikas foruma centrālajā mītnē Ženēvā, kuras ietvaros notika saruna ar Pasaules ekonomikas foruma vadošajām amatpersonām sadarbībai ar valdībām. Tikšanās notika konstruktīvā gaisotnē un puses vienojās par abpusēju ieinteresētību sadarboties jaunāko IKT risinājumu ieviešanā un atbilstoša, elastīga regulējuma veidošanā.

Tikšanās laikā ar Polijas Elektronisko sakaru biroja prezidentu tika skarta 5G ieviešana.

VARAM pateicas Latvijas pastāvīgajai pārstāvniecībai ANO Ženēvā, Latvijas pastāvīgajam pārstāvim, vēstniekam Jānim Kārkliņam, un padomniecei Katrīnai Kosa-Ammari par augsti profesionālo ieguldījumu vizītes Ženēvā sagatavošanā un norisē.

Informāciju sagatavoja:
Sabiedrisko attiecību nodaļa
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija 
Tālr. 67026533, e-pasts: prese@varam.gov.lv
www.varam.gov.lv