Preses relīze Reģionālā attīstība
Liepaja

2022. gada 11. februāris – Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (A/P!), uzsākot šī gada reģionālo vizīšu ciklu, apmeklēs Liepāju, kur paredzēta tikšanās ar Liepājas valstspilsētas domes priekšsēdētāju Gunāru Ansiņu, lai pārrunātu aktuālos pilsētas attīstības projektus un iespējas, ko sniedz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izstrādātās atbalsta programmas pašvaldībām. Vizītes ietvaros ministrs piedalīsies arī uzņēmuma “Liepājas enerģija” šķeldas apkures katlumājas atklāšanā.

Ministrs Plešs: “Apmeklējot reģionus un tiekoties ar pašvaldību pārstāvjiem, uzņēmējiem un iedzīvotājiem, ir svarīgi apzināt veidus, kā valsts var nākt talkā, lai veicinātu reģionālo attīstību visplašākajā kontekstā, un ministrija rūpīgi strādā, lai nodrošinātu pašvaldības ar dažādiem atbalsta instrumentiem kā uzņēmējdarbības veicināšanai, tā iedzīvotāju dzīves telpas uzlabošanai. Apspriežot izaicinājumus, ar ko saskaras vietvaras dažādos Latvijas reģionos, varam veiksmīgāk sastrādāties, lai kopīgi rastu ilgtspējīgus risinājumus, sekmējot līdzsvarotāku reģionālo attīstību.”

Tiekoties ar Liepājas mēru Ansiņu un domes vadību, ministrs informēs par VARAM izstrādātajiem pašvaldību investīciju un atbalsta instrumentiem, kā arī iespējām pretendēt uz kādu no ministrijas pārziņā esošu Eiropas Savienības (ES) fondu programmām, kas tostarp mērķētas uz uzņēmējdarbības vides attīstību, infrastruktūras labiekārtošanu un iedzīvotājiem būtisku projektu realizēšanu pašvaldības teritorijā.

Tā, piemēram, Liepājas pilsēta, piesakoties ministrijas atbalsta programmai pirmsskolas izglītības iestāžu būvniecībai vai esošo labiekārtošanai, 2020. gadā saņēma nepilnu miljonu eiro, lai izveidotu bērnudārzu Koku ielā 10, un tā rezultātā pašvaldības pirmskolas izglītības iestādē radītas vairāk nekā 200 jaunas vietas.

Tāpat pašvaldība saņēmusi atbalstu no ES fondu un Emisijas kvotu izsoles instrumenta (EKII) līdzekļiem ministrijas kompetences jomās, lai attīstītu uzņēmējdarbības vidi, radītu jaunas darbavietas un paaugstinātu pašvaldības ēku energoefektivitāti, kā arī lai atjaunotu degradētas teritorijas uzņēmējdarbības vajadzībām. No VARAM rīcībā esošajiem atbalsta mehānismiem, Liepājas valstpilsētas pašvaldība kopumā pēdējo gadu laikā, no 2014. līdz 2020. gadam, saņēmusi vairāk nekā 30 milj. EUR lielas investīcijas dažādu attīstības projektu realizēšanai.

Vizītes ietvaros ministrs piedalīsies arī uzņēmuma “Liepājas Enerģija” šķeldas katlu mājas atklāšanā. Jaunās katliekārtas nodrošina centralizētās siltumapgādes pakalpojumu 55 objektiem, tostarp vairāk nekā divarpus tūkstošiem mājsaimniecību 46 daudzdzīvokļu namos, bērnudārzam “Pienenīte” un Liepājas 3. pamatskolai. Pašreizējās enerģētiskās krīzes kontekstā, ministrs uzsver, ka, lai mazinātu atkarību no fosilajiem energoresursiem un izvairītos no neprognozējamās enerģijas cenu svārstības, ko rada importētie fosilie energoresursi, vienīgais risinājums ir palielināt no atjaunojamiem energoresursiem ražotas elektroenerģijas apjomu. Ministrs vienlaikus aicina arī citas pašvaldības rīkoties tālredzīgi un kāpināt atjaunojamo energoresursu jaudas pašvaldībā, lai tādējādi palīdzētu iedzīvotājiem samazināt izdevumus.   

Jau ziņots iepriekš, ka, lai veicinātu ekonomikas atgūšanos no Covid-19 pandēmijas izraisītās krīzes, pašvaldībām 2022. gadā plānots atvēlēt valsts budžeta finansējumu aizdevuma formā 70 milj. EUR apmērā, ko paredzēts piešķirt plašam mērķu lokam, tai skaitā uzņēmējdarbības infrastruktūras attīstīšanai novada teritorijā, ceļu tīklu labiekārtošanai vai iedzīvotājiem nozīmīgu projektu realizēšanai, piemēram, īres dzīvokļu izveidošanai ārpus Rīgas plānošanas reģiona. Tāpat VARAM šogad turpina augstas gatavības pašvaldību investīciju programmu uzņēmējdarbības vai pakalpojumu infrastruktūras attīstībai, un kopumā pašvaldībām būs pieejami vairāk nekā 36 milj. eiro.

Vizītes ietvaros ministrs apmeklēs arī SIA “Jensen Metal” ražotni Karostas industriālajā parkā, uzņēmuma SIA “Caljan” rūpnīcu, kā arī Zirgu salu, kas savulaik bijusi pilsētas atkritumu izgāztuve, taču pēc teritorijas revitalizētas, tā kalpo kā aktīvās atpūtas vieta.