VPVKAC-Jaunlaicene2

Alūksnes novadā marta sākums ienesa pozitīvas pārmaiņas – 12 pagastos darbu sāka valsts un pašvaldības vienotie klientu apkalpošanas centri (VPVKAC), tādējādi nodrošinot iespēju saņemt valsts un pašvaldības pakalpojumus kopā 13 no 15 Alūksnes pagastiem. Jaunie VPVKAC ir izveidoti bibliotēkās un tādējādi nodrošina iedzīvotājiem iespēju pieteikt pakalpojumus tuvāk dzīvesvietai. Šāds risinājums ir arī Jaunlaicenes pagastā, kurā gan bibliotekāres, gan klientu apkalpošanas konsultanta darbu veic Iveta Udrase.

Klientu apkalpošanas centru atvēršana esošajās bibliotēkās ir iespēja mazām bibliotēkām turpināt darbu, savukārt pašam bibliotekāram - papildināt prasmes. Katra jauna lieta, ko iemācies paplašina zināšanas,“ telefonsarunā stāsta Iveta Udrase Jaunlaicenes VPVKAC apkalpošanas speciāliste un bibliotēkas vadītāja.

Iveta jau 18 gadus ir bibliotekāres amatā, taču no pagājušā gada uzsāka VPVKAC darbinieku un digitālā aģenta apmācības, lai pilnvērtīgi sniegtu palīdzību iedzīvotājiem saņemt valsts un pašvaldību pakalpojumus.

“Bibliotekārs ir plaša profila speciālists. Arī iepriekš sniedzu palīdzību iedzīvotājiem, piemēram, izdrukāt vai kopēt dokumentus, atrast vajadzīgo internetā, internetbankā. Cilvēki jau iepriekš nāca pie mums pēc palīdzības, tagad esam apmācīti, mums ir pilnvarojums un varam pilnvērtīgi un plaši palīdzēt, ” turpina Iveta.

Nav vairs jābrauc uz pilsētu

Iveta norāda, ka pagasta iedzīvotāji vēl nav aptvēruši, ka vairs nav nepieciešamības braukt uz pilsētu, lai nokārtotu formalitātes un saņemtu nepieciešamos valsts vai pašvaldības pakalpojumus. Visu var nokārtot tepat, “piemājas” bibliotēkā.

Iveta Udrase: “Ir cilvēki, kas pretojas pārmaiņām, bet ar laiku apjautīs, ka šādam risinājumam ir ieguvēji. Nebūs jāpatērē laiks ceļā, braucot uz pilsētām, nepieciešamos pakalpojumus varēs nokārtot tepat bibliotēkā, un pie viena paņemt kādu grāmatu vai aplūkot vietējo rokdarbu izstādi.”

VPVKAC ir lielākais klientu klātienes apkalpošanas tīkls valstī, kuru pārvalda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija. Tīkls kalpo par nozīmīgu saskares un atspēriena punktu iedzīvotāju dažādu situāciju risināšanai un jautājumu skaidrošanai. Tajā var patstāvīgi vai ar centra darbinieka palīdzību pieteikt visus valsts pārvaldes portālā – https://latvija.gov.lv/Home/  – pieejamos e-pakalpojumus, kā arī saņemt citas konsultācijas saistībā ar valsts un pašvaldību pakalpojumiem.

VPVKAC “krustmāte”, ministrijas Valsts pārvaldes pakalpojumu attīstības departamenta direktora vietniece – nodaļas vadītāja Maija Anspoka norāda: “VPVKAC tīkls kļūst par koplietošanas pakalpojumu, kurā labumu gūst visi iesaistītie iedzīvotāji, pašvaldības, iestādes un sabiedrība kopumā, sniedzot iespēju iedzīvotājiem nokārtot nepieciešamos pakalpojumus ar valsti netālu no mājām. Ministrijai ar pašvaldībām ir izveidojusies lieliska sadarbība vienoto pakalpojumu centru izveidē, savukārt mūsu sadarbības iestādes kā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, Valsts ieņēmumu dienests u.c. uzticas VPVKAC darbinieku prasmēm gan pakalpojumu pieteikumu pieņemšanā, gan informēšanā par iestādes pakalpojumiem. Ienākot VPVKAC, tiek palīdzēts ikvienam cilvēkam, vai tas ar datoru būtu uz “Tu” vai uz “Jūs”, aicinu ikvienu atvērt sev tuvākās VPVKAC durvis un pārliecināties pašam!” 

Sabiedrības digitālās prasmes uzlabojas

Esot gan bibliotekāres, gan VPVKAC apkalpošanas speciālistes amatā, Iveta ir novērojusi, ka iedzīvotāju digitālās prasmes attīstās.

“Pie mums ienāk iedzīvotāji, kuri paši lūdz, lai pastāstu, kāpēc eID karte nepieciešama un kādas ir tās priekšrocības, kā arī ir tādi, kuriem ir eID karte, bet nepieciešama palīdzība pakalpojumu piekļuvē. Uzskatu, ka digitālās prasmes cilvēkiem uzlabojas, jo pagasts ir attīstīts. Jo attīstītāks pagasts, jo attīstītāki iedzīvotāji. Ir tādi, kuri tikai piezvana telefoniski un lūdz, lai pastāstu “kuras pogas nospiest”, lai piekļūtu izvēlētajam valsts vai pašvaldību pakalpojumam digitāli,” stāsta Iveta.

Viņa arī novērojusi, ka  cilvēki, kas nesen ieguvuši e-identitāti, sāk saprast cik ērti un viegli visu izdarīt. “Es viņiem saku “Jūs pat nezināt cik ērti un viegli būs”. Tas pats ar e-adresi. Pagaidām ļoti labas atsauksmes, nav jāmeklē “papīri”, viss atrodams vienuviet.”

Savukārt senioriem patīk nākt klātienē, parunāties. “Palīdzu ar visu ko – īsziņas izlasīt, nosūtīt. Stāstu, kā pārskaitīt bankā maksājumus, kā rēķinus apmaksāt. Iesniegumu uzrakstīt. Kad nāk jau ceturto, piekto reizi, jau redz, ka iegūtās iemaņas attīstās,” skaidro Iveta.

Lai gan bibliotēkā pieejamas arī elektroniskas grāmatas, tās, kā novērojusi Iveta, pagasta iedzīvotāji neizvēlas tik bieži kā papīrā iespiesto romānu vai detektīvromānu. “Paradumi lēni mainās, bet iedzīvotāju digitālās prasmes attīstās un tie kļūst zinošāki, arī pateicoties VPVKAC, ” sarunas noslēgumā nosaka Iveta.

Investīcijas 2.1.2.1.i. projekta “Pakalpojumu sniegšanas reformas atbalsts” ietvaros VARAM plāno izveidot vēl 372 VPVKAC, tā 2026.gadā sasniedzot 538 VPVKAC valsts teritorijā. Projekta ietvaros tiks paplašināta pakalpojumu vadības informācijas sistēmas funkcionalitāte, nodrošinot attālinātas un individuālas konsultācijas ar iestāžu speciālistiem.