Fondi un investīcijas Preses relīze

Šodien, 14.decembrī, Ministru kabinets apstiprināja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas virzīto rīkojumu “Par starpreģionu sadarbības programmas URBACT IV 2021.-2027. gadam projektu”, tādējādi apliecinot piekrišanu programmas saturam un atļaujot ministrijai nodrošināt nacionālo līdzfinansējumu Latvijas projektu partneru (pašvaldību) dalībai pilsētvides attīstības programmā.  

Programma koncentrējas uz atbalstu ES pilsētām un pašvaldībām, nodrošinot iespējas pašvaldībām no visām ES dalībvalstīm, partnervalstīm un Pirmspievienošanās palīdzības instrumenta (IPA) valstīm sadarboties, mācīties vienai no otras, pārņemt citu pašvaldību labākās prakses, stiprināt savu kapacitāti un izstrādāt integrētus pilsētvides politikas attīstības risinājumus (gan projektos, gan programmas līmeņa aktivitātēs), vienlaikus saskaņotā veidā papildinot Eiropas pilsētiniciatīvu (European Urban Initiative).

Programmas teritorija ietver visas ES dalībvalstis, Norvēģiju un Šveici, kā arī IPA valstis – Albāniju, Melnkalni, Serbiju, Ziemeļu Maķedoniju, Bosniju un Hercegovinu. Galvenie programmas finansējuma saņēmēji ir pašvaldības.

Programmas finansējums 2021.–2027. gadā ir 79 769 799 euro, savukārt atbalsta likme programmas finansējuma saņēmējiem projektu īstenošanai ir 80% apmērā no attiecināmajiem izdevumiem.

2021.gada beigās programma tiks iesniegta izskatīšanai Eiropas Komisijā un līdzko tiks saņemts lēmums par tās apstiprināšanu (provizoriski 2022.gada 1.cetruksnī), Programmas finansējums būs pieejams projektu īstenošanai. Programmas pirmais projektu konkurss tiks organizēts 2022.gada rudenī.

No 2016.gada ministrija nodrošina URBACT Nacionālā kontaktpunkta funkcijas, veicinot programmas atpazīstamību un atbalstot projektu ieviešanu Latvijā.

2014.-2020. gada plānošanas periodā Latvijas pašvaldības realizē 20 projektus ar programmas līdzfinansējumu 1 165 1297 euro. Īstenojot URBACT programmas finansētos projektus, Latvijas pašvaldībās ir veicināta aprites ekonomika pilsētas plānošanā un būvniecībā, kā arī neizmantoto un degradēto ēku revitalizācija. Tika veicināta arī digitālā ekonomika un atbalstītas pilsētas ceļā uz viedu, inovatīvu un ilgtspējīgu pilsētu. URBACT programmas projektiem tika sniegts atbalsts vietējās uzņēmējdarbības attīstībai un iedzīvotāju skaita samazināšanās novēršanai, dažādu kultūras, sporta un migrācijas pārvaldības aktivitātēm, sociālo un vides izaicinājumu risināšanai. Veiksmīgi tika nodota Rīgas NVO nama labā prakse sadarbības partneriem no citām Eiropas pilsētām. Kopumā URBACT programmas projektu laikā tika uzlabota sadarbība starp pašvaldībām, uzņēmējiem un iedzīvotājiem, lai kopīgi izstrādātu rīcības plānu pilsētu un pašvaldību attīstībai.

Visa aktuālā informācija par Programmu pieejama tīmekļa vietnē – www.urbact.eu, kā arī Latvijas Nacionālās atbildīgās iestādes tīmekļa vietnē www.interreg.lv un URBACT Latvija Facebook kontā.

Logo URBACT