Dators

Vakar, 2021. gada 11. februārī, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) organizēja diskusiju par iespējām rīkot teritorijas attīstības plānošanas dokumentu publisko apspriešanu ārkārtējās situācijas laikā. Diskusijas gaitā izskanēja vairāki priekšlikumi apspriešanu rīkošanai attālinātā formā, paredzot arī risinājumus tiem, kam piedalīties neklātienes apspriešanās iespējas nav. 

Šobrīd spēkā esošais regulējums paredz plānošanas dokumentu apspriešanu  organizēt klātienē, taču to nav iespējams darīt, turpinoties ārkārtējai situācijai. Lai rastu risinājumus par to, kā attālināti organizēt plānošanas dokumentu  un vienlaikus nodrošinātu to personu tiesības iesaistīties jautājumu apspriešanā, kurām dažādu iemeslu dēļ attālināta dokumentu apspriešana nav iespējama, nozares eksperti un ministrijas pārstāvji izdiskutēja iespējamos risinājumus ilgtspējīgas attīstības stratēģijas un attīstības programmu, detālplānojumu un lokālplānojumu publiskai apspriešanai attālināti, kā arī iespējamos risinājumus to nodrošināšanai klātienē individuāli tām personām, kas attālinātā apspriešanas procesā nevar piedalīties.

Diskusijās pašvaldības un nozares profesionāļus pārstāvošo organizāciju dalībnieki atbalstīja viedokli par ilgtspējīgas attīstības stratēģijas, attīstības programmas, lokālplānojumu un detālplānojumu publisko apspriešanu attālināti, uzsverot nepieciešamību aktīvāk izmantot šobrīd piedāvātās tehniskās iespējas, tai skaitā, Valsts vienotā ģeotelpiskās informācijas portālā Ģeolatvija.lv doto iespēju pieteikties paziņojumu par jaunumiem teritorijas attīstības plānošanas dokumentu izstrādē saņemšanai.

Argumentējot attālinātās publiskās apspriešanas efektivitāti un iespēju noskaidrot plašākas sabiedrības daļas viedokli, tika akcentēta pašvaldību loma un tās ieinteresētība uzrunāt savus iedzīvotājus, meklējot netradicionālus risinājumus (piemēram, izmantojot e-klases platformu u.tml.). Vienlaikus tika norādīts uz tiesas atziņām, ka ar sabiedrisko apspriešanu tiek nodrošināta plānojuma leģitimitāte un plānošanas procesa atklātība, tādejādi sekmējot sabiedrības informētību par plānošanas procesu kopumā. Līdz ar to svarīgi, lai apspriešanas procesā tiktu iesaistītas visas sabiedrības grupas.

Diskusijā pašvaldības pārstāvēja Latvijas Pašvaldību savienība un Latvijas Lielo pilsētu asociācija, savukārt dažādu nozaru profesionāļus – Latvijas Rūpniecības un tirdzniecības kamera, Latvijas Darba devēju konfederācija, Rīgas Apkaimju alianse, Nekustamo īpašumu attīstītāju alianse, domnīca PROVIDUS un Latvijas Teritoriālplānotāju asociācija.

Konkrētus priekšlikumus, kas tapuši pēc šīs dienas diskusijas, puses apspriedīs 23. februārī.

Informāciju sagatavoja:
Sabiedrisko attiecību nodaļa
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Tālr. 20200305; 67026533,
e-pasts: prese@varam.gov.lv
www.varam.gov.lv