Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (turpmāk – VARAM) 2017.gada 29.novembrī SKILLS+ projekta ietvaros piedalījās Otrajā  kapacitātes paaugstināšanas seminārā Gyor, Ungārijā, kas bija otrais plānotais seminārs projekta īstenošanas laikā. 

Semināra laikā dalībnieki tika iepazīstināti ar Ungārijas reģionālo politiku, e-prasmēm MVU nacionālajā līmenī,   Ungārijas ekonomisko un inovāciju attīstību, mazā biznesa izaicinājumiem un, kā mainās iedzīvotāju nepieciešamība ikdienā. Galvenā uzmanība tika vērsta uz labās prakses veicināšanu un cilvēku prasmēm, kas nepieciešamas digitālajā laikmetā.

Viens no Ungārijas galvenajiem problēmu jautājumiem ir zemais rādītājs ES Digitālās programmas rezultātu apkopojumā (DSI), lai arī jaunā paaudze ir ļoti kvalificēta, talantīgākie diemžēl ir atstājuši valsti, lai meklētu labāk apmaksātas darba vietas citās valstīs. Līdz ar to, digitālo tehnoloģiju izplatība, jo īpaši lauku apvidos, ir ļoti zema. Lai novērstu digitālo plaisu un uzlabotu MVU konkurētspēju valstī, darbojas dažādas finansējuma programmas.  Galvenais Ungārijas Nacionālās ekonomikas ministrijas uzdevums ir attīstīt IKT sektoru kopumā, arī Digitālo ekonomiku, veicot izmaiņas politikā, jo katrs IKT rīks veicina attīstību.

Otrs būtiskais faktors, lai attīstītos digitālā ekonomika un nezustu kompetences ir prasmju apguve. Kā problēma ir norādīta ierobežotā informācijas pieejamība MVU par iespējām izmantot IKT rīkus uzņēmējdarbībā. MVU nav motivēti digitalizēt uzņēmumus un galvenais tā iemesls ir zināšanu trūkums.

Bez tam iemesls, kādēļ netiek izmantoti IKT rīki MVU ir datu aizsardzības jautājumi un finanšu trūkums. Piedaloties SKILLS+ projektā, Ungārija vēlas uzlabot MVU situāciju reģionos.

Ungārijā ir izstrādāta IKT stratēģija – izpratnes veicināšanas stratēģija,  kuras mērķis ir apmācīt un izglītot darba devējus, motivējot izmantot IKT rīkus savā uzņēmējdarbībā. Ungārijas Tirdzniecības un Rūpniecības kamera uzsvēra, ka ļoti būtiskas ir  informēšanas kampaņas un izpratnes veicināšanas stratēģija.

Semināra gaitā tika prezentēti projekta labās prakses piemēri no Polijas, Somijas un Spānijas.

Polijā tika īstenots projekts “Pedagogu apmācības IKT lietošanā”, kura beigās tika izsniegti ECDL sertifikāti. Tika izveidots Molopolskas reģiona Izglītības mākonis, kurā tika iesaistīta 21 izglītības iestāde. Tika izveidotas virtuālās klases, tika veikta pētniecība. Ļoti būtiska projektā bija sadarbība. Projekta “IKT Kompetenču un svešvalodas uzlabošana pieaugušajiem” laikā tika apmācīti 5000 iedzīvotāji (ar īpaši zemām IKT prasmēm, 62% reģionos, 70% sievietes). Reģionālā Nodarbinātības aģentūra Krakovā īstenoja projektu “Virziens karjerā”, kurā tika nodrošinātas IKT prasmes un svešvalodas. Projektam bija divas fāzes – pirmā – intervija, kuras laikā tika identificētas intereses, prasmes, stiprās puses, noteikts attīstības virziens, atrastas jomas, kas jāattīsta. Otrā fāze – tika izsniegti voučeri (elektroniski). Tika veidotas divas sistēmas – viena MVU, otra – iedzīvotājiem.

Somijas aģentūra ProAgra Kainuu reģionā atjauno un veido jaunus pakalpojumus lauksaimniekiem. 1/3 iedzīvotāju dzīvo laukos, tādēļ būtiska ir piekļuves nodrošināšana, lai efektīvi varētu  lietot tiešsaistes padomdevēju sistēmu un videokonferences.

Spānijas Klasteris savukārt īstenojis projektu, kas atbalsta MVU kapacitātes paaugstināšanu IKT rīku lietošanā, veicinot izaugsmi un inovācijas. Tika izveidota sociālo inovāciju laboratorija, kas apvienoja dažādas intereses un bija iespēja dalīties ar idejām, lēmumiem, izaicinājumiem. Laboratorijas mērķis bija iesaistīt iedzīvotājus, pieņemt lēmumus, uzlabot inovāciju kultūru, risināt citas problēmas.

2017.gada 21.martā Rīgā, Latvijā norisināsies Trešais – noslēguma kapacitātes paaugstināšanas seminārs, kura tēma būs pārmaiņu vadība uzņēmumos (Change Management). Seminārā plānota informācijas sniegšana par situāciju Latvijas IKT, reģionālajā politikā, labās prakses piemēri gan no Latvijas puses, gan citām partnervalstīm. Bez tam plānots, ka projekta partneri tiks iepazīstināti ar IT Cluster darbību Latvijas Nacionālās bibliotēkas telpās, kā arī notiks partneru un iesaistīto pušu Novērtēšanas sanāksmju (Peer Review) komandu apmācības.  

Vairāk par semināru šeit >>>

Semināra prezentācijas šeit >>>