Portfelis

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pieteiktie prioritārie pasākumi 2023.–2025. gada budžetam paredz papildu finansējumu ieguldīt pašvaldību investīciju un aizdevumu programmās, kā arī valsts digitālo pakalpojumu attīstībā, tostarp pakalpojumu pārvaldības jaunās politikas izveidei. Savukārt vides jomā – jūras piekrastes joslas apsaimniekošanā, kompensācijās zemes īpašniekiem par saimnieciskās darbības ierobežojumiem īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, tai skaitā neapbūvētas zemes atpirkšanai dabas liegumos. 

Par galveno prioritāti VARAM izvirzījusi turpināt atbalstu pašvaldībām, nodrošinot valsts budžeta investīciju un aizdevumu programmas investīciju projektu īstenošanai, kā arī aizdevumu programmai pašvaldību ēku energoefektivitātes pasākumiem. 

Pašvaldību investīciju programmas turpināšana ar ikgadējas mērķdotācijas piešķiršanu paredzēs iespēju pašvaldībām ar valsts budžeta līdzfinansējumu īstenot augstas gatavības investīciju projektus, sekmēs administratīvi teritoriālās reformas (ATR) mērķu sasniegšanu, proti, 43 pašvaldību modeļa darbības pilnveidošanu, sniedzot ieguldījumu sociālekonomisko atšķirību mazināšanai reģionālā līmenī un stimulējot ekonomisko situāciju reģionos. Pašvaldību investīciju programmas turpināšanai 2023.gadā papildu nepieciešamais finansējums 2023.gadā ir 64 milj. eiro. Savukārt pašvaldību aizdevumu programma, ko ministrija iesāka jau 2020.gadā sākotnēji Covid-19 izraisītās krīzes seku mazināšanai un novēršanai, turpmākajos gados ir turpināma arī pēc Covid-19 pandēmijas perioda, nosakot aktuālus aizdevuma mērķus atbilstoši reģionālās attīstības izaicinājumiem un reģionālās politikas mērķiem. Aizdevumu programmai paredzētais finansējums 2023. gadā ir 100 milj. eiro. 

Pašvaldībām ir būtiski paredzēt aizdevumu iespējas gan noteiktiem mērķiem, gan pašu pašvaldību definētajām prioritātēm, tādēļ ministrija plāno arī 2023.gadā turpināt pašvaldību aizdevumu programmu pašvaldību prioritāro investīciju projektu īstenošanai. Vienlaikus, lai mazinātu sadārdzinājuma riskus, būtiski nodrošināt iespējas projektus īstenot divu gadu periodā un nodrošināt investīciju atbilstību labas attīstības plānošanas praksei. Programmai nepieciešamais finansējums 2023.gadā  – 43 milj. eiro.  

Ņemot vērā virzību uz klimata pārmaiņu mazināšanu, kā arī 2022.gadā straujo energoresursu sadārdzinājumu, ir būtiski pastiprināt energoefektivitātes pasākumus, vienlaikus ņemot vērā, ka ATR kontekstā pašvaldības var izvēlēties veikt nekustamu īpašumu pielāgošanu pakalpojumu sniegšanai. Pašvaldību aizdevumu programma pašvaldību ēku energoefektivitātes pasākumiem nodrošinās pakalpojumu infrastruktūras attīstību energoefektīvā veidā. Ņemot vērā pasākuma stratēģisko nozīmi, tajā nav plānots noteikt līdzfinansējumu pašvaldību aizdevumu projektiem. Programmai nepieciešamais finansējums 2023. gadā ir 20 milj. eiro.

Nākamo gadu prioritārajos pasākumos VARAM ietverta arī investīciju programma autoceļu attīstībai pašvaldību reformas kontekstā.

Digitālajā jomā ministrija papildu finansējumu paredzējusi, lai īstenotu pakalpojumu reformu jeb izveidotu un īstenotu pakalpojumu pārvaldības jauno politiku. Reformas mērķis ir būtiski palielināt sabiedrības apmierinātību ar valsts pakalpojumiem un palielināt uzņēmējdarbības vides atbilstību uzņēmēju vajadzībām. Reformā paredzēti vairāki uzdevumi, lai sasniegtu izvirzīto mērķi, piemēram, noteikt valstī vienotus pakalpojumu pārvaldības principus un izveidot vienotu pakalpojumu pārvaldības politiku. 2023.gadā būs nepieciešami 274 tūkstoš eiro. Ministrija nākamajos gados paredzējusi arī būtiski paplašināt valsts pakalpojumu pieejamību iedzīvotājiem, paplašinot un attīstot Valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru (VPVKAC) tīklu un sekmējot to visaptverošu izmantošanu valsts pakalpojumu sniegšanai, tādējādi vienlaikus palielinot pakalpojumu pieejamību cilvēkiem, kuri citādi digitālai videi nevar piekļūt, vienlaikus nodrošinot efektīvāku valsts pakalpojumu organizāciju. Tam 2023.gadā nepieciešami 1,7 milj. eiro. 

Vides jomā viens no prioritārajiem pasākumiem ir īstenot Latvijas jūras piekrastes joslas apsaimniekošanu, nodrošinot tajā labu vides kvalitāti, tīru, drošu vidi un pludmales pieejamību iedzīvotājiem un atpūtniekiem, kā arī veicināt bioloģiskās daudzveidības saglabāšanos. Piekrastē pieaugot apmeklētāju skaitam, pieaug arī slodze uz piekrastes veģetāciju, degradējot biotopus un apdraudot īpaši aizsargājamās augu un dzīvnieku sugas. 2023.gadā un turpmākajos gados papildus nepieciešamais finansējums ir aptuveni 845 tūkstoš eiro. 

Tāpat plānots nodrošināt kompensāciju par saimnieciskās darbības ierobežojumiem īpaši aizsargājamās dabas teritorijās –  neapbūvētas zemes atpirkšana no fiziskām un juridiskām personām dabas liegumos un dabas lieguma zonās. Šajās zonās ir noteikti būtiski ierobežojumi saimnieciskajai darbībai, piemēram, tādi galvenās un kopšanas cirtes aizliegums, zemju īpašnieku iespējas rīkoties ar īpašumu. Neveicot aizsargājamo sugu dzīvotņu vai īpaši aizsargājamo biotopu apsaimniekošanu samazinās bioloģiskā daudzveidība. Nepieciešamais finansējums – 640 tūkstoši eiro.

VARAM iecerējusi nodrošināt arī kompensāciju izmaksu zemes īpašniekiem par saimnieciskās darbības ierobežojumiem īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, kuru zemes ar minēto ierobežojumu kopējā platība ir mazāka par 1 hektāru. Pašreiz ikgadējo kompensāciju nepiešķir par platību, kura ir mazāka par 1 ha. Lai novērstu nevienlīdzīgo situāciju, nepieciešams ikgadējs atbalsta maksājums zemes īpašniekiem par saimnieciskās darbības ierobežojumiem īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, tai skaitā, Natura 2000 teritorijās, ko nesedz no Eiropas Savienības fondu līdzekļiem, ja platība mazāka par 1 ha. Katru gadu papildu finansējums nepieciešams aptuveni 486 tūkst. eiro apmērā. 

VARAM prioritārajiem pasākumiem kopā 2023. gadam ir pieprasījusi 2,3 milj. eiro, 2024.gadam – 2,3 milj. eiro un 2025. gadam 2,5 – milj. eiro. Par nozaru ministriju iesniegtajiem pieprasījumiem prioritātēm 2023.gadam un turpmākajiem gadiem lems jaunā valdība.