Preses relīze

attēlsVides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards neformālajā Eiropas Savienības (ES) vides un klimata ministru sanāksmē diskutēs par nepieciešamo finansējumu un pārvaldības mehānismu ES klimata un enerģētikas mērķu sasniegšanai. Tiks pārrunāti arī Parīzes Nolīguma* ieviešanas un ūdeņu pārvaldības jautājumi kontekstā ar klimata pārmaiņu ietekmi Eiropā. Sanāksme norisināsies 2016.gada 11. - 12. jūlijā Bratislavā, Slovākijā.

Vides un klimata ministru sesijā, kas būs veltīta starptautiskajām klimata sarunām, paredzētas diskusijas par gatavošanos nākošajai ANO Klimata pārmaiņu konferencei šā gada nogalē, kas notiks Marakešā, Marokā 7-18.novembrī. Ņemot vērā faktu, ka minētā konference būs vērsta uz praktisku rīcību, ministru diskusijas ietvaros K.Gerhards aicinās ES aktīvāk demonstrēt tās paveikto un darīt visu iespējamo, lai nodrošinātu savlaicīgu Parīzes Nolīguma ratifikāciju. 

Savukārt sesijā par ūdeņu pārvaldību saistībā ar klimata pārmaiņu ietekmi, ministrs uzsvērs, ka sausuma, ūdens trūkuma un plūdu riski skar visas Eiropas valstis, taču dažādos apmēros. Ministrs aicinās šīs problēmas risināt integrēti un informēs, ka Latvija pašreiz strādā pie nacionālās stratēģijas par pielāgošanos klimata pārmaiņām. 

Diskusija par Enerģētikas savienības pārvaldību un ilgtspējīgu finansējumu notiks apvienotajā ES klimata un enerģētikas ministru sesijā. Latvija norādīs, ka Enerģētikas savienības pārvaldībā ir jāņem vērā dalībvalstu un atsevišķu reģionu atšķirības. Nepieciešams nodrošināt, lai jaunā sistēma racionalizētu un vienkāršotu procesus nevis palielinātu administratīvo slogu. Tāpat Latvija uzsvērs, ka klimata jomā izveidotajos ES finansēšanas mehānismos – Inovāciju fondā un Modernizācijas fondā finansējumam emisiju samazināšanai jābūt pieejamam arī maza mēroga projektiem. 

 

Kristīne Kļaveniece 

Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja 

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija 

Tel.67026533 

E-pasts: prese@varam.gov.lv 

www.varam.gov.lv 

 

* Parīzes Nolīgums – ANO Vispārējās konvencijas par klimata pārmaiņām Līgumslēdzēju Pušu konferences 21. sesijā Parīzē, Francijā 2015. gada 12. decembrī (COP21) apstiprināts starptautisks starpvalstu līgums, kura mērķis ir stiprināt globālo rīcību klimata pārmaiņu novēršanai un:

 1) noturēt globālo sasilšanu būtiski zem 2° C robežām, salīdzinot ar pirms industriālo līmeni, un censties ierobežot temperatūras pieaugumu 1.5° C robežās, jo tas būtiski samazinās klimata pārmaiņu izraisītos riskus un ietekmes; 

 2) uzlabot pielāgošanos klimata pārmaiņu negatīvajām ietekmēm un sekmēt noturīgumu pret klimata pārmaiņām; 

 3) sekmēt investīciju novirzi saskaņā ar oglekļa mazietilpīgu un pret klimata pārmaiņām noturīgu attīstību.