Preses relīze

2016. gada 23.-24. novembrī Rīgā notiks vērienīgs Baltijas jūras telpiskās plānošanas forums, kas pulcēs ap 250 dalībnieku no 32 valstīm. Foruma mērķis ir veicināt starpvalstu sadarbību un lielāku ieinteresēto pušu iesaisti, kopīgi plānojot Baltijas jūru.

Forumā būs iespējams uzzināt jaunāko informāciju par jūras telpisko plānošanu Eiropas Savienībā – gan Baltijas jūras, gan Adrijas un Melnās jūras baseinā, kā arī iepazīties ar jaunākajiem pētījumiem un citās valstīs jau izstrādātajiem jūras plānojumiem.

Forums ir tikšanās vieta plānotājiem, ierēdņiem, zinātniekiem, dažādu ar jūru saistītu nozaru un piekrastes pašvaldību pārstāvjiem. Vēja parki, kultūras mantojums, zvejniecība, kravu un pasažieru pārvadājumi, gāzes vadi un kabeļu tīkls – tie ir tikai daži no jūras izmantošanas veidiem, kuru intereses plānotājiem ir jāsamēro ar jūras aizsargājamām teritorijām, zivju nārsta vietām un bīstamajiem objektiem (kuģu vraki, munīcija un tās atliekas).

Forumā tiks pārrunāti tādi plānošanas praktiskie aspekti kā datu ieguve un apmaiņa starp valstīm, pieredze nozaru interešu apzināšanā un ieinteresēto pušu iesaistīšanā, interešu saskaņošana ar kaimiņvalstīm, valsts aizsardzības intereses plānošanas kontekstā un tiks piedāvāta meistarklase padziļinātākai jūras plānošanas izpratnei. Forumā būs arī izstāde, kur savus sasniegumus demonstrēs gan zinātnieki, gan plānotāji, iepazīstinot ar datu apstrādes un pielietošanas iespējām, kopīgi izstrādātām kartēm, kā arī ar aktuālajiem sadarbības projektiem. 

Saskaņā ar Eiropas Komisijas pieņemto direktīvu par jūras plānošanu, katrai dalībvalstij ir pienākums izstrādāt savai jūras teritorijai plānojumu, izmantojot ekosistēmu pieeju un ietverot starpvalstu konsultācijas. Reģionālais Baltijas jūras telpiskās plānošanas rīcības plāns, ko kopīgi izstrādājuši HELCOM un VASAB eksperti, paredz, ka Baltijas jūras valstīm katrai savs jūras plānojums jāizstrādā līdz 2021.gadam. Latvija ir viena no pirmajām valstīm Eiropas Savienībā, kas ir sagatavojusi jūras telpisko plānojumu. Izstrāde ir komplekss process, jo plānojumā jāņem vērā gan vides faktori un prasības, gan daudzās ekonomiskās, sociālās un militārās aktivitātes jūrā. Tāpēc visos ES jūru baseinos valstis testē dažādas ieinteresēto pušu iesaistes metodes, pārņem pieredzi no valstīm, kam ir vēsturiski ilgāka pieredze jūras plānošanā. Eiropā tādas ir Nīderlande, Vācija, Lielbritānija, Beļģija.

Forumu organizē VASAB sadarbībā ar Starptautisko jūras izpētes padomi (ICES) un “Baltic SCOPE” projektu. Šis jau ir otrais Baltijas jūras telpiskās plānošanas forums, kas kļuvis par regulāru pasākumu reizi divos gados, un nākamais forums plānots 2018. gadā Vācijā.

VASAB ir brīvprātīga Baltijas jūras reģiona par telpisko plānošanu un attīstību atbildīgo ministru sadarbība, kas apvieno 11 Baltijas jūras reģiona valstis – Zviedriju, Somiju, Igauniju, Latviju, Lietuvu, Vāciju, Poliju, Dāniju, Norvēģiju, Krieviju un Baltkrieviju. Vācijas federālās zemes un Krievijas piejūras reģioni arī piedalās VASAB darbā vecāko amatpersonu līmenī. No 2015.gada 1.jūlija līdz 2016.gada 31.decembrim VASAB prezidējošā valsts ir Polija. Latviju VASAB sadarbībā pārstāv Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija. Kopš 2007.gada VASAB sekretariāts atrodas Rīgā.

Foruma pirmās dienas tiešraidi būs iespējams vērot tiešsaistē mājas lapā www.balticscope.eu 23.novembrī sākot no plkst. 9:30.

Plašāka informācija par Baltijas jūras plānošanas forumu pieejama: http://www.balticscope.eu/events/baltic-2nd-msp-forum/

Plašāka informācija par VASAB pieejama www.vasab.org

Projekts „ Baltic SCOPE – virzībā uz pārrobežu risinājumiem un saskaņotību Baltijas jūras telpiskajos plānos” daļēji tiek finansēts no ES Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda.

Informāciju presei sagatavoja
Tālis Linkaits, VASAB sekretariāta vadītājs
Tālrunis: + 371 67350630