Bezmaksas emisijas kvotu piešķiršana elektroenerģijas ražotājiem

 

Eiropas Parlamenta un Padomes 2018.gada 14.marta direktīvā Nr. 2018/410ar ko groza Direktīvu 2003/87/EK, lai sekmētu emisiju izmaksefektīvu samazināšanu un investīcijas mazoglekļa risinājumos, un Lēmumu (ES) 2015/1814 ir iekļauta iespēja līdz 2030.gada 31.decembrim piešķirt pagaidu bezmaksas kvotas enerģētikas nozares modernizācijai.

Latvijai ir viena no valstīm, kura var pagaidu kārtā piešķirt bezmaksas kvotas elektroenerģijas ražošanas iekārtām nolūkā modernizēt, diversificēt un ilgtspējīgi pārveidot enerģētikas nozari. Savukārt atbalstītajām investīcijām ir jābūt saskanīgām ar pāreju uz oglekļa mazietilpīgu attīstību un mērķiem, ko paredz Klimata un enerģētikas politikas satvars 2030.gadam un ANO Vispārējās konvencijas par klimata pārmaiņām Parīzes nolīgums.

 

1) Bezmaksas emisijas kvotu piešķiršanai projektiem, kuru kopējais investīciju apjoms pārsniedz 12,5 miljonus euro, ir jānotiek, izmantojot konkursa procesu, kam jānotiek vienā vai vairākās kārtās laikā no 2021. līdz 2030. gadam, lai atlasītu investīciju projektus.

Minētais konkursa process:

  • atbilst pārredzamības, nediskriminēšanas, vienlīdzīgas attieksmes un pareizas finanšu pārvaldības principiem;
  • nodrošina, ka konkursā var piedalīties tikai tādi projekti, kas sekmē energoresursu struktūras un piegādes avotu diversifikāciju, nepieciešamo pārstrukturēšanu, infrastruktūras uzlabošanu un modernizēšanu vides ziņā, tīrās tehnoloģijas, piemēram, atjaunojamo energoresursu tehnoloģijas, vai enerģijas ražošanas nozares, piemēram, efektīvas un ilgtspējīgas centralizētās siltumapgādes, pārvades un piešķiršanas nozares modernizāciju;
  • nosaka skaidrus, objektīvus, pārredzamus un nediskriminējošus atlases kritērijus, pēc kuriem projektus sarindo, lai nodrošinātu, ka tiek atlasīti tikai tādi projekti, kas:
    -   pamatojoties uz izmaksu un ieguvumu analīzi, dod neto pozitīvu ieguvumu no emisiju samazināšanas viedokļa un ļauj panākt iepriekšnoteiktu un ievērojamu CO2 emisiju samazinājumu, ņemot vērā projekta izmēru;
    -   ir papildinoši, nepārprotami atbilst nomaiņas un modernizācijas vajadzībām un nerada tirgus virzītu energopieprasījuma pieaugumu;
    -   ir ekonomiski visizdevīgākie; un
    -   neatbalsta vai neuzlabo ļoti emisijietilpīgas elektroenerģijas ražošanas finansiālo dzīvotspēju, nedz arī palielina atkarību no emisijietilpīga fosilā kurināmā.

Gadījumā, kad investīciju projekts, kas atlasīts konkursa procedūrā, tiek atcelts vai kad netiek sasniegti iecerētie rādītāji, tam paredzētās kvotas agrākais vienu gadu vēlāk var izmantot vienā konkursa procedūras papildu kārtā, lai finansētu citas investīcijas.

 

2) Ja ar bezmaksas kvotām atbalstāmo investīciju projektu vērtība ir mazāka par 12,5 miljoniem euro un tos neatlasa konkursa procesā, tad projekti tiek atlasīti, pamatojoties uz objektīviem un pārredzamiem kritērijiem.

Ja vienā un tajā pašā iekārtā veic vairāk nekā vienu investīciju, nosakot, vai iepriekš 12,5 euro miljonu slieksnis nav pārsniegts, tās tiek vērtētas kā vienotu veselumu, ja vien minētās investīcijas nav tehniski vai finansiāli dzīvotspējīgas neatkarīgi cita no citas.

Iecerēto investīciju vērtībai ir jābūt vismaz vienādai ar piešķirto bezmaksas kvotu tirgus vērtību, kas ir kvotu vidējā cena kopējā izsoles platformā iepriekšējā kalendārajā gadā. Ar atbalstu tiek segtas līdz pat 70 % no attiecīgajām investīciju izmaksām, izmantojot bezmaksas kvotas, ar noteikumu, ka atlikušās izmaksas sedz privātas juridiskās personas.

Kvotas operatoriem piešķir, kad tie pierāda, ka ir veiktas investīcijas, kas atlasītas saskaņā konkursa procesa noteikumiem. Ja investīciju rezultātā rodas papildu elektroenerģijas ražošanas jauda, attiecīgais operators arī pierāda, ka tas vai cits saistīts operators pirms papildu jaudas darbības sākuma ir pārtraucis ekspluatēt atbilstīgu apjomu elektroenerģijas ražošanas jaudas ar lielāku emisijietilpību.

 

Līdz 2019.gada 30.jūnijam:

  • sabiedriskai apspriešanai jāpublicē sīki izstrādātu valsts nolikumu, kurā noteikts konkursa process, tostarp pirmajā daļā minētais plānotais kārtu skaits, un atlases kritēriji.
  • ir jāsagatavo, jāpublicē un jāiesniedz Eiropas Komisijā 2.punktā minēto investīciju saraksts.

Atbalstu saņemošajiem elektroenerģijas ražotājiem un tīkla operatoriem katru gadu līdz 28. februārim būs jāziņo par atlasīto investīciju realizāciju, tostarp par līdzsvaru starp bezmaksas kvotām un radītajām investīciju izmaksām, un atbalstīto investīciju veidiem.