Preses relīze

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir iesniegusi Finanšu ministrijai informāciju par 8 jaunajām politikas iniciatīvām (JPI), no kurām 3 ir prioritārās (1 ir ar neitrālu ietekmi uz valsts budžetu). Vienlaikus VARAM ir sagatavojusi priekšlikumus Kultūras ministrijas virzītajai JPI “Latvijas simtgades pasākumi”.

1.      Palielināt dabas resursu izmantošanas efektivitāti visās tautsaimniecības jomās

Šīs VARAM JPI ar neitrālu ietekmi uz valsts budžetu mērķis ir palielināt dabas resursu izmantošanas efektivitāti visās tautsaimniecības jomās – sākot no pārdomātas resursu iegūšanas,  izejvielu izmantošanas, preču ražošanas, izplatīšanas un izmantošanas, noslēdzot preču aprites ciklu ar ilgtspējīgu atkritumu savākšanu un pārstrādi, veicinot atkritumu atgriešanu tautsaimniecības apritē otrreizējo resursu veidā. Tādējādi tiks nodrošināta  efektīva un nepārtraukta resursu izmantošana un preču pārdomāta lietošana  visā to dzīves ciklā. Šai JPI VARAM turpmākos  gadus lūdzis novirzīt 2017.gadā 2,17 milj,eiro,  2018.g. - 3,31 milj.eiro un 2019.gadā 3,76 milj.eiro, kas tiks iegūti valsts budžetā no Dabas resursa nodokļa maksājumiem par dabas resursu izmantošanu un vidē nonākošo piesārņojumu saimniecisko darbību veikšanas rezultātā.

Šī JPI mērķis ir veidot saskaņotu starpsektorālu politiku un rīcības, lai veicinātu mums pieejamo dabas resursu efektīvu izmantošanu. Īstenojot šādu pieeju, ilgtermiņā tiks kāpināta valsts konkurētspēja un radītas jaunas darbavietas, kā arī veicināta ilgtspējīga valsts izaugsme kopumā. To visu paredz valsts virzība uz resursu efektivitāti visās tautsaimniecības jomās, kas ir viens no šīs JPI mērķiem.

Ar šo finansējumu VARAM ir plānojusi īstenot vairākus būtiskus pasākumus – izstrādāt nozares politiku un īstenot koordinētas rīcības efektīvai dabas resursu izmantošanai visās tautsaimniecības jomās, pilnveidot Valsts vides dienesta elektronisko atļauju sistēmu (tādējādi ietaupot resursus atļauju izsniegšanai, nodrošinot ātru un viegli pieejamu informāciju un dabas resursu plūsmu izsekojamību), kā arī digitalizēt datus par zemes dzīlēm (nodrošinot  plaši pieejamus datus, veicinot dabas resursu ilgtspējīgu izmantošanu).

2.      Mērķdotācijas pašvaldību uzņēmējdarbības infrastruktūras uzlabošanai

Mērķdotāciju piešķiršanas mērķis ir veicināt ekonomiskās aktivitātes vietējā līmenī, nodrošinot atbilstošu publisko infrastruktūru pašvaldībās. Šim mērķim VARAM turpmākos gadus lūdzis novirzīt  plānoto investīciju apjomu, kas būtu līdzvērtīgs 3% UIN privāto investīciju un jaunu darba vietu radīšanai,  t.i., 10 milj.* eiro ik gadu.

Šāda veida atbalsta instruments, sekmēs pašvaldību darbību uzņēmējdarbības attīstīšanā, jo atbalsta saņemšanai pašvaldībām būs jāsadarbojas ar komersantiem (projekti būs orientēti uz komersantu vajadzību risināšanu) un jārisina arī citi komersantiem būtiski jautājumi (pašvaldību darbība kopumā būs vērsta uz daudz labāku sadarbību ar komersantiem).

Salīdzinoši ar nacionālās un reģionālās nozīmes centriem, kuriem plānots lielāks atbalsts infrastruktūras sakārtošanai ES fondu 2014.-2020.gadam plānošanas periodā, novadu pašvaldībām ir būtiski mazākas iespējas konkurēt nozīmīgu ekonomisko jautājumu risināšanā (nacionālas un reģionālas nozīmes centru pašvaldībām paredzēti 239,4 milj.eiro, 89 novadu pašvaldībām – 37,1 milj.eiro), lai veicinātu uzņēmējdarbības attīstību.

2016. gada 31. maijā, valdība atbalstīja Eiropas Savienības (ES) fondu finansējuma apjomu un sasniedzamos rādītājus uzņēmējdarbības veicināšanai novadu pašvaldībās – kopumā atbalstot 54 projektu idejas 34,92 milj.eiro apmērā. Nepietiekamā finansējuma dēļ 29 projektu ideju koncepti, kas atbilst kvalitātes prasībām, tika noraidīti. Sagaidāms, ka finanšu atbalsta nesniegšana varētu veicināt vietējo iedzīvotāju aizplūšanu uz attīstības centiem, kā arī palielināt risku mazo novadu apdzīvoto vietu pastāvēšanai un attīstībai.

*Atbilstoši uzņēmumu ienākuma nodokļa ieņēmumiem (UIN) 2013.-2015.gadā 3% veido  ap 10 milj. EUR.  Ņemot vērā UIN ieņēmumu pieaugumu pēdējos gados (2016.gadā - 11,9 milj. EUR, 2018.g. - 13,3 milj. EUR) piedāvājam novirzīt finansējumu 10 milj. EUR mērķdotācijām pašvaldībām uzņēmējdarbības veicināšanai.

3.      IKT attīstība un uzturēšana

Mērķis pilnveidot iedzīvotājiem un uzņēmējiem pieejamos publiskos pakalpojumus un to kvalitāti, kā arī nodrošināt vienotu IKT risinājumu attīstību un uzturēšanu, kā arī ES fondu finansētu risinājumu ilgtspēju. Šim mērķim VARAM 2017.gadā lūdz papildus 3,56 milj.eiro, 2018.gadā – 3,49 milj.eiro un 2019.gadā – 3,86 milj.eiro.

Šis finansējums ir nepieciešams, lai ieviestu oficiālo elektronisko adresi un nodrošinātu tās uzturēšanu. Tādējādi tiktu ieviests risinājums bezpapīra dokumentu apritei publiskajā pārvaldē starp publisko pārvaldi un privātpersonām, pilnveidota publisko pakalpojumu sistēma, kā arī samazināts administratīvais slogs uzņēmējiem un padarīta efektīvāka valsts IKT pārvaldība un uzturēšana, izslēdzot dublējošu risinājumu attīstības nepieciešamību resoros.

Tāpat plānots nodrošināt iedzīvotājiem un uzņēmējiem elektroniskās saziņas un informācijas pieejamības vienkopus par valsts un pašvaldību sniegtajiem pakalpojumiem. Saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likuma pārejas noteikumiem,  līdz 2018.gada 1.februārim tiešās valsts pārvaldes iestāžu un līdz 2018.gada 1.jūlijam atvasināto publisko personu sniegto pakalpojumu aprakstiem ir jābūt  pieejamiem valsts un pašvaldību vienotajā pakalpojumu portālā  www.latvija.lv  un publisko pakalpojumu katalogā. Tāpat plānots pilnveidot Elektronisko iepirkumu sistēmu, īstenojot pasākumus EIS e-konkursu un e-izsoļu funkcionalitātes attīstībai, kā arī nodrošināt pašvaldības ar anonimizētām datu kopām, kuras tām nepieciešamas, lai nodrošinātu kvalitatīvu un uz patiesiem datiem balstītu lēmumu pieņemšanu, kuri nepieciešami, lai nodrošinātu likuma „Par pašvaldībām” 14., 15. un 17.2 pantā noteikto funkciju izpildi.

Finansējums nepieciešams arī, lai ieviestu Eiropas Komisijas Digitālā vienotā tirgus stratēģiju, nodrošinot horizontālās politikas koordināciju un pārraudzību, kā arī nodrošinātu regulas par elektronisko identifikāciju un uzticamības pakalpojumiem elektronisko darījumu veikšanai iekšējā tirgū prasības.


Citas VARAM jaunās politikas iniciatīvas

VARAM priekšlikumi Kultūras ministrijas virzītajai JPI "Latvijas simtgades pasākumi"